W jaki sposób ptaki odpoczywają?

Jednym z reprezentantów mysikrólikowatych (zaliczanych zresztą kiedyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten zamieszkuje niemalże całą Europę, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te często docierają także aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego gatunku ptaka znajdują się dodatkowo w północnej części Azji oraz Ameryce Północnej.

Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest różny, ponieważ po części uznaje się go za osiadły, a częściowo za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego ptaka czasem, w którym podróżuje w stronę południowej Europy albo też północnej Afryki. W Polsce mysikrólik pospolity upodobał sobie świerkowe lasy górskie i zlokalizowaną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską oraz Białowieską. Jest to gatunek szalenie popularny na terenie Polski, a jego najmniejszą najniższą liczebność zauważa się na tych obszarach, na których nie rosną wspomniane lasy świerkowe.

Ptaki odpoczynek

Mysikrólik zwyczajny jest najmniejszym ptakiem w całej Europie. Pomimo, iż w wielu wypadkach za najmniejszego ptaka traktowany jest strzyżyk, to właśnie mający maksymalnie 9 centymetry długości mysikrólik, posiada w tej kategorii niezaprzeczalne pierwsze miejsce na podium. Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Ma stosunkowo dużą głowę oraz krótki niezbyt długi ogon.

Zarówno osobniki damskie jak i męskie mysikrólika zwyczajnego mają podobne tak samo wymiary jak również sposób ubarwienia. Są oliwkowo zielonego koloru, który wyraźnie jaśniejszy jest niż spód ciała. Na głowie mysikrólika zwyczajnego zobaczyć można żółtopomarańczową plamę, która jest cechą charakterystyczna dla dorosłego samca ,a także ten sam element w kolorze żółtym, za pomocą którego łatwo rozpoznać można samicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *