W jaki sposób ptaki odpoczywają?

Jednym z reprezentantów mysikrólikowatych (zaliczanych zresztą kiedyś do pokrzewkowatych) jest mysikrólik zwyczajny. Ptak ten zamieszkuje niemalże całą Europę, która najliczniej oblegana jest zdecydowanie w środkowej i wschodniej części. Gatunki te często docierają także aż po wschodnią Syberię, a także Azji Mniejszej. Izolowane populacje tego gatunku ptaka znajdują się dodatkowo w północnej części Azji oraz Ameryce Północnej.

Sposób życia mysikrólika zwyczajnego jest różny, ponieważ po części uznaje się go za osiadły, a częściowo za wędrowny i koczujący. Zima jest dla tego ptaka czasem, w którym podróżuje w stronę południowej Europy albo też północnej Afryki. W Polsce mysikrólik pospolity upodobał sobie świerkowe lasy górskie i zlokalizowaną na północy kraju puszcze: Augustowską, Knyszyńską oraz Białowieską. Jest to gatunek szalenie popularny na terenie Polski, a jego najmniejszą najniższą liczebność zauważa się na tych obszarach, na których nie rosną wspomniane lasy świerkowe.

Ptaki odpoczynek

Mysikrólik zwyczajny jest najmniejszym ptakiem w całej Europie. Pomimo, iż w wielu wypadkach za najmniejszego ptaka traktowany jest strzyżyk, to właśnie mający maksymalnie 9 centymetry długości mysikrólik, posiada w tej kategorii niezaprzeczalne pierwsze miejsce na podium. Mysikrólik zwyczajny jest krępej, okrągłej budowy ciała. Ma stosunkowo dużą głowę oraz krótki niezbyt długi ogon. Czytaj dalej W jaki sposób ptaki odpoczywają?