Czy ptaki mogą latać daleko?

Wykonująca przysłowiowe kółka kukułka to, kojarząca się najprawdopodobniej wszystkim z nas, zapowiedź wiosny. Kukułka zwyczajna to wędrowny ptak średniej wielkości, który dumnie przedstawia ród kukułkowatych. Zasięg występowania kukułki zwyczajnej jest dość szeroki. Upodobała ona sobie strefę umiarkowaną , a także pokrytą lasami część Euroazji i Afryki.

Spotkać ją można również na obszarach Azji i w Europie, w której skrupulatnie omija jedynie Islandię. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaka jest intensywność występowania tego gatunku w naszym kraju, bowiem w niektórych regionach jest on bardziej, a w innych mniej, liczny. W większości przypadków spotkać go można na niżowym obszarze Polski.

Lot ptaków

Zamieszkuje on też przeróżne krajobrazy- począwszy od lasów oraz zadrzewień, przechodząc przez tereny rolnicze, kończąc na okolicy trzcinowisk znajdujących się przy wodnych zbiornikach.  Sylwetka kukułki zwyczajnej jest dość smukła. Jej ogon jest długi i klinowaty. Ubarwienie samca i samicy łatwo pozwala na rozróżnienie płci osobników. Samiec ma jasnoszary wierzch ciała, głowę, szyję oraz pierś, natomiast ogon jest dużo ciemniejszy, z białymi plamami oraz charakterystyczną pręgą końcową. Spód ciała pokrywa z kolei poprzeczne prążkowanie w kolorze biało-szarym.

Samice posiadają natomiast typowy rdzawy nalot na szyi. Wielokrotnie można zobaczyć też samicę, które posiadają na całej powierzchni ciała ciemne, poprzeczne prążkowanie. Nasada dzioba i nogi u obydwu płci są w tym samym, żółtym kolorze. W tym samym kolorze są także tęczówki kukułki zwyczajnej. Kukułka zwyczajna, jako jeden z reprezentantów kukułkowatych, jest przykładem występującego u ptaków zygodactyles, czyli specyficznego ukształtowania nóg. Dwa palce skierowane są do przodu, zaś dwa kolejne w przeciwnym kierunku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *